Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy rozbudowę Muzeum w Żabikowie. W związku z tym korzystanie z zasobów Archiwum będzie w najbliższym czasie utrudnione. Muzeum oraz teren byłego obozu pozostają dostępne dla zwiedzających.
Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy rozbudowę Muzeum w Żabikowie. W związku z tym korzystanie z zasobów Archiwum będzie w najbliższym czasie utrudnione. Muzeum oraz teren byłego obozu pozostają dostępne dla zwiedzających.
Warsztaty edukacyjne pt. „Żydzi: kultura i tradycje” przygotowane przez Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie są skierowane dla uczniów szkół podstawowych w wieku 12-15 lat. Projekt warsztatów powstał przede wszystkim z myślą o młodzieży. Celem warsztatów jest zaproponowanie nauczycielom historii, wiedzy o społeczeństwie oraz uczniom zajęć, mających na celu przybliżenie kultury społeczności, która przez wieki współkształtowała historię Polski. Zajęcia te zostały podzielone na dwie części: wykładową oraz warsztatową.
Część wykładowa obejmuje prezentację, z której słuchacze dowiedzą się kim są Żydzi, jakimi językami się posługują, jak wygląda ich strój religijny, a także poznają miejsca związane z praktykującym przez Żydów judaizmem takimi jak: synagoga, cmentarz żydowski etc. W prezentacji nie zabraknie także części poświęconej świętom żydowskim i ich obchodom. W czasie prezentacji zostaną przedstawione również judaika znajdujące się w zbiorach Muzeum w Żabikowie.
Druga część zajęć to część warsztatowa, podczas której młodzież podzielona na sześć grup otrzyma zadanie stworzenia wybranych części kalendarza żydowskiego, a także wykonanie grafiki do niego. Projekt kalendarza będzie tak skonstruowany, by uczestniczący w warsztatach mogli bliżej poznać zaprezentowane wcześniej elementy kultury żydowskiej.
Na zakończenie warsztatów poszczególne miesiące zostaną połączone w całość, tworząc kalendarz z zaznaczonymi najważniejszymi świętami żydowskimi. Każda z grup będzie miała za zadanie prezentacje swojego miesiąca, a także zaprezentowanie oraz wytłumaczenie grafiki jaką postanowili użyć do danego miesiąca.
Muzeum zapewnia materiały potrzebne do warsztatów.
Warsztaty są bezpłatne.
Czas trwania: ok. 2h
Zapisy pod numerem telefonu: +48 61 813-06-81
lub za pośrednictwem adresu e-mail: paulinam@zabikowo.eu
Prowadząca zajęcia – Paulina Matuszewska
ul. Niezłomnych 2
62-030 Luboń
tel: +48 61 813-06-81
wtorek-piątek: 9.00 – 15.00
sobota-niedziela: 10.00 – 14.00
poniedziałek: nieczynne
WSTĘP DO MUZEUM BEZPŁATNY