Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy rozbudowę Muzeum w Żabikowie. W związku z tym korzystanie z zasobów Archiwum będzie w najbliższym czasie utrudnione. Muzeum oraz teren byłego obozu pozostają dostępne dla zwiedzających.
Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy rozbudowę Muzeum w Żabikowie. W związku z tym korzystanie z zasobów Archiwum będzie w najbliższym czasie utrudnione. Muzeum oraz teren byłego obozu pozostają dostępne dla zwiedzających.
18 grudnia br. w Muzeum w Chełmnie otwarto stałą wystawę historyczną „To są ostatnie dni naszego życia, dajemy więc znać o sobie”. Kulmhof – początek Zagłady.
Tytuł wystawy nawiązuje do słów zawartych w wiadomości sporządzonej w kwietniu 1943 r. przez 12 żydowskich rzemieślników przetrzymywanych na terenie ośrodka zagłady Kulmhof. Wystawa jest próbą monograficznego przedstawienia dziejów obozu śmierci Kulmhof, ze wskazaniem na jego wyjątkowość w odniesieniu do polityki realizowanej względem Żydów na ziemiach okupowanej Polski. Szczególną rolę odgrywają tutaj relacje i świadectwa ofiar, przede wszystkim żydowskich więźniów zmuszanych do pracy na terenie obozu, a także innych naocznych świadków, również nazistowskich oprawców. Wyjątkowa jest również rola prezentowanych artefaktów – świadectw ziemi, pozyskanych w trakcie wieloletnich badań archeologicznych. To zarówno drobne osobiste przedmioty, które w ostatnią drogę zabrały ze sobą ofiary, jak i te, które odsyłają bezpośrednio do sprawców zbrodni.
Przybyłych na wernisaż wystawy przywitała dyrektor Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie dr Anna Ziółkowska. O koncepcji ekspozycji opowiedział jej kurator i autor scenariusza Andrzej Grzegorczyk, który następnie oprowadził gości po wystawie.
W wernisażu wzięli m.in udział: Grażyna Brzezińska – Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu dr hab. Konrad Białecki, przedstawiciele władz samorządowych województwa wielkopolskiego, łódzkiego i kujawsko-pomorskiego, służb mundurowych, instytucji kultury, organizacji pozarządowych, regionaliści.
Wystawa została zrealizowana w ramach zadania „Opieka nad Miejscem Pamięci w Chełmnie i Żabikowie”, które dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz dotacji celowej Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
ul. Niezłomnych 2
62-030 Luboń
tel: +48 61 813-06-81
wtorek-piątek: 9.00 – 15.00
sobota-niedziela: 10.00 – 14.00
poniedziałek: nieczynne
WSTĘP DO MUZEUM BEZPŁATNY