Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy rozbudowę Muzeum w Żabikowie. W związku z tym korzystanie z zasobów Archiwum będzie w najbliższym czasie utrudnione. Muzeum oraz teren byłego obozu pozostają dostępne dla zwiedzających.
Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy rozbudowę Muzeum w Żabikowie. W związku z tym korzystanie z zasobów Archiwum będzie w najbliższym czasie utrudnione. Muzeum oraz teren byłego obozu pozostają dostępne dla zwiedzających.
W 2019 r. Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie przekazało do Pracowni Restauracji Książki Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu 45 obiektów, znajdujących się w zbiorach Muzeum, celem wykonania ich całkowitej konserwacji.
W 2019 r. Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie przekazało do Pracowni Restauracji Książki Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu 45 obiektów, znajdujących się w zbiorach Muzeum, celem wykonania ich całkowitej konserwacji. Ubiegłoroczna konserwacja była kontynuacją rozpoczętych w 2017 r. prac konserwatorskich muzealiów, które w pierwszej kolejności objęły przede wszystkim karty pocztowe wysłane przez więźniów z obozu w Żabikowie. W 2019 r. konserwacji poddano listy wysłane z obozów koncentracyjnych do których deportowano więźniów obozu żabikowskiego, zdjęcia negatywów aktów zgonów więźniów Żabikowa wystawionych przez niemiecki Urząd Stanu Cywilnego, akty zgonu wystawione w obozach Auschwitz-Birkenau i Mauthausen, grypsy wysłane przez więźniarki obozu w Żabikowie a także inne dokumenty wytworzone przez administrację obozową w Żabikowie i w obozach koncentracyjnych.
Potrzeba konserwacji tych obiektów wynikała ze stanu ich zachowania. Przed ich pozyskaniem przez Muzeum, były one przechowywane w złych warunkach, co spowodowało liczne uszkodzenia mechaniczne, widoczny na nich był brud i zaplamienia. Cześć tych obiektów w chwili pozyskania była złożona, co spowodowało rozerwanie w miejscach zagnieceń. Niejednokrotnie rozdarcia papieru były naprawiane przez poprzednich właścicieli dokumentów obozowych za pomocą taśmy klejącej lub podklejane paskami papieru. Ważną sprawą dotycząca stanu przekazanych do konserwacji artefaktów było także silne zakwaszenie papieru.
Prace konserwatorskie rozpoczęły się od wykonania dokumentacji fotograficznej i opisania konserwowanych obiektów. Następnie wszystkie one oczyszczono na sucho gumkami i pędzlami. Usunięto taśmy klejące i papierowe podklejenia. Cześć obiektów poddano kąpieli na stole niskociśnieniowym w celu usunięcia lub rozjaśnienia zacieków na papierze. Wszystkie obiekty odkwaszono obustronnie metodą natryskową. Rozerwania w miejscach złożeń naprawiono przy pomocy bibułek japońskich lub masy papierowej, które były zbliżone kolorem do oryginału. Obiekty prasowane były chłonnymi tekturami, Na zakończenie prac konserwatorskich obiekty ponownie sfotografowano i opisano oraz umieszczono w koszulkach z Melinexu.
Pracami konserwatorskimi, które zakończyły się w listopadzie ub.r. kierowało Joanna Izydorek z Pracowni Restauracji Książki Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu.
Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie, które pozyskuje pamiątki po były więźniach obozu w Żabikowie a także gromadzi artefakty, dokumentujące losy Polaków podczas II wojny światowej oraz dzieje Wielkopolski pod okupacją niemiecką, planuje w następnych latach przeprowadzenie konserwacji kolejnych obiektów, znajdujących się w zbiorach muzealnych.
ul. Niezłomnych 2
62-030 Luboń
tel: +48 61 813-06-81
wtorek-piątek: 9.00 – 15.00
sobota-niedziela: 10.00 – 14.00
poniedziałek: nieczynne
WSTĘP DO MUZEUM BEZPŁATNY