Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy rozbudowę Muzeum w Żabikowie. W związku z tym korzystanie z zasobów Archiwum będzie w najbliższym czasie utrudnione. Muzeum oraz teren byłego obozu pozostają dostępne dla zwiedzających.
Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy rozbudowę Muzeum w Żabikowie. W związku z tym korzystanie z zasobów Archiwum będzie w najbliższym czasie utrudnione. Muzeum oraz teren byłego obozu pozostają dostępne dla zwiedzających.
Miło nam poinformować, że Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie rozpoczęło pracę nad opracowaniem III tomu z serii „Z Archiwum Muzeów w Chełmnie nad Nerem i w Żabikowie” pt. „Sytuacja ludności żydowskiej w Kraju Warty”. Publikacja stanowić będzie materiał pomocniczy dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którzy pragną przekazać uczniom wiedzę na temat okupacji niemieckiej w Wielkopolsce, położenia ludności żydowskiej w tzw. Kraju Warty oraz funkcjonowania obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Przygotowane wydawnictwo jest efektem współpracy Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie oraz Zakładu Dydaktyki Historii Wydziału Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W skład zespołu tworzącego booklet wchodzą nauczyciele na co dzień pracujący w szkołach województwa wielkopolskiego. Pakiet podzielony jest na dwie części: drukowaną i internetową. W części publikowanej odnajdziecie Państwo artykuły poświęcone takim zagadnieniom jak: system represji wobec ludności żydowskiej w pierwszych latach okupacji niemieckiej; powstanie i funkcjonowanie „dzielnicy zamkniętej” w Łodzi oraz gettom prowincjonalnym w Kraju Warty i rys historyczny pierwszego ośrodka masowej zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Na szczególną uwagę zasługuje komentarz metodyczny, który odpowie nam na pytanie: Jak realizować zajęcia szkolne z wykorzystaniem materiału źródłowego zawartego w niniejszym pakiecie? Z kolei część druga obejmuje trzynaście scenariuszy zajęć dydaktycznych: w tym pięciu skierowanych do nauczycieli uczących na poziomie szkoły podstawowej oraz ośmiu adresowanych do pedagogów szkół ponadpodstawowych. Dodatkowo do każdej propozycji lekcji załączamy bogaty materiał źródłowy (fotografie, mapy, dokumenty, karty pracy), który nauczyciel może wykorzystać podczas lekcji. Materiały te z możliwością pobrania zamieszczone zostaną na muzealnej stronie internetowej dostępnej pod adresem www.zabikowo.eu [w zakładce: Edukacja]. Wydany III tom serii pt. „Sytuacja ludności żydowskiej w Kraju Warty” zostanie wydany w ilości 1000 egzemplarzy. Po zakończeniu druku publikacja nieodpłatnie przekazana będzie szkołom woj. wielkopolskiego.
Nowa publikacja powstaje w ramach zadania „Realizacja wystawy stałej w Muzeum Martyrologicznym w Żabikowie ‒ działania edukacyjne”, które dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust.1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych. Ponadto zadanie dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
ul. Niezłomnych 2
62-030 Luboń
tel: +48 61 813-06-81
wtorek-piątek: 9.00 – 15.00
sobota-niedziela: 10.00 – 14.00
poniedziałek: nieczynne
WSTĘP DO MUZEUM BEZPŁATNY