Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy rozbudowę Muzeum w Żabikowie. W związku z tym korzystanie z zasobów Archiwum będzie w najbliższym czasie utrudnione. Muzeum oraz teren byłego obozu pozostają dostępne dla zwiedzających.
Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy rozbudowę Muzeum w Żabikowie. W związku z tym korzystanie z zasobów Archiwum będzie w najbliższym czasie utrudnione. Muzeum oraz teren byłego obozu pozostają dostępne dla zwiedzających.
Publikacja pt. „Niemiecki obóz zagłady Kulmhof”, którą oddajemy w Państwa ręce jest drugim wydaniem I tomu niniejszego wydawnictwa. Wyjątkowość tego opracowania polega na tym, że jest to pierwszy tego typu pakiet, który pod względem edukacyjnym opowiada o ofiarach obozu zagłady Kulmhof. W naszym zamyśle publikacja ma służyć jako pomoc w przeprowadzeniu lekcji, bądź też ma być inspiracją w przygotowaniu zająć autorskich z omawianego zakresu tematycznego. Odbiorcą przygotowanego wydawnictwa są nauczyciele szkół podstawowych i ponadpodstawowych uczący przedmiotów: historia, język polski, wiedza o społeczeństwie, etyka.
Pakiet podzielony jest na dwie części: drukowaną i multimedialną. W części pierwszej zawarty jest rys historyczny pierwszego ośrodka masowej zagłady oraz komentarz metodyczny. Z kolei część druga obejmuje dziesięć scenariuszy zajęć dydaktycznych: w tym czterech skierowanych dla nauczycieli uczących na poziomie szkoły podstawowej oraz sześciu adresowanych dla pedagogów szkół ponadpodstawowych. Dodatkowo do każdej propozycji lekcji załączamy bogaty materiał źródłowy (fotografie, mapy, artefakty), który nauczyciel może wykorzystać podczas lekcji. W skład pakietu wchodzą także fragmenty wywiadów nagrane ze Świadkami Czasu pamiętającymi funkcjonowanie obozu zagłady Kulmhof. Środki dydaktyczne oraz scenariusze lekcji udostępnione są na muzealnych stronach internetowych dostępnych pod adresami www.zabikowo.eu oraz www.chelmno-muzeum.eu.
Koordynacja projektu: Renata Wełniak
Wybór materiałów źródłowych: Małgorzata Grzanka
Konsultacja merytoryczna: prof. dr hab. Danuta Konieczka-Śliwińska, dr Anna Ziółkowska
Korekta językowa i redakcja techniczna: Janina Chodera
Projekt okładki i skład graficzny: Krzysztof Spychał
Zdjęcia ze zbiorów: Archiwum Państwowego w Łodzi, Instytutu Pamięci Narodowej Warszawie, Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie, Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie oraz ze zbiorów prywatnych Jana Grzegorzewicza z Kłodawy.
Partnerzy: Zakład Dydaktyki Historii Wydziału Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
WYDAWNICTWO BEZPŁATNE
Wydawca:
Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie
ul. Niezłomnych 262-030 Luboń
tel. 61 813 06 81 fax. 61 810 34 11
e-mail: muzeum@zabikowo.eu
www.zabikowo.eu
Wydanie II, zmienione
© Copyright by Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie
ISBN: 978-83-944257-9-1
Żabikowo 2021
Materiały dydaktyczne dla nauczycieli stanowią załącznik do publikacji „Niemiecki obóz zagłady Kulmhof”, t. I z serii „Z Archiwum Muzeów w Chełmnie nad Nerem i w Żabikowie”.
Publikację dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
ul. Niezłomnych 2
62-030 Luboń
tel: +48 61 813-06-81
wtorek-piątek: 9.00 – 15.00
sobota-niedziela: 10.00 – 14.00
poniedziałek: nieczynne
WSTĘP DO MUZEUM BEZPŁATNY