Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy rozbudowę Muzeum w Żabikowie. W związku z tym korzystanie z zasobów Archiwum będzie w najbliższym czasie utrudnione. Muzeum oraz teren byłego obozu pozostają dostępne dla zwiedzających.
4. Fort VII
Obóz w Forcie VII rozpoczął swoje funkcjonowanie 10 października 1939 r., tj. w okresie sprawowania władzy w Wielkopolsce przez niemiecki zarząd wojskowy. Tego dnia funkcjonariusze Einsatzgruppe VI wkroczyli do obiektu przy obecnej ul. Polskiej (niem. Kruppalle), który w czasach pruskich był częścią umocnień otaczających miasto i nosił wówczas nazwę Fort Colomb. W początkowym okresie urzędowo nazwany Sicherheitspolizei. Chef der Einsatzgruppe VI. Konzentrationslager – Posen (Policja Bezpieczeństwa. Szef Einsatzgruppe VI. Obóz Koncentracyjny – Poznań). Po przejęciu tego obozu przez poznańską placówkę gestapo w połowie listopada 1939 r., przyjął on oficjalnie nową nazwę: Geheime Staatspolizei. Staatspolizeileitstelle Posen. Übergangslager – Fort VII (Tajna Policja Państwowa. Urząd Kierowniczy Policji Państwowej w Poznaniu. Obóz Przejściowy – Fort VII). Po raz ostatni zmieniono nazwę obozu w 1941 r. Odtąd jego nazwa oficjalna brzmiała: Polizeigefängnis der Sicherheitspolizei und Arbeitserziehungslager Fort VII (Więzienie Policyjne Policji Bezpieczeństwa i Wychowawczy Obóz Pracy Fort VII). W Forcie VII więzieni byli przede wszystkim Polacy pochodzący z terenów tzw. Kraju Warty. W obozie zginęli m.in. przedstawiciele wielkopolskich elit, działacze społeczni, powstańcy wielkopolscy, członkowie Polskiego Związku Zachodniego, profesorowie Uniwersytetu Poznańskiego, lekarze, urzędnicy, prawnicy, nauczyciele, księża i kupcy. W październiku 1939 r. w bunkrze nr 17 zagazowano około 400 pacjentów szpitala psychiatrycznego z Owińsk oraz oddziału psychiatrycznego szpitala przy ul. Grobla w Poznaniu. Od kwietnia 1940 r. w Forcie VII zaczęto osadzać więźniów aresztowanych za przynależność do polskiego ruchu oporu. Setki więźniów Fortu zostało stamtąd deportowanych do obozów koncentracyjnych. W dniu 25 kwietnia 1944 r. ostatnich więźniów osadzonych w Forcie VII przetransportowano do nowo utworzonego obozu w Żabikowie.
Fort VII jest udostępniony zwiedzającym, znajduje się tam Muzeum Martyrologii Wielkopolan, gdzie można oglądać wystawy poświęcone ofiarom terroru niemieckiego w tzw. Kraju Warty.
RW Sprawdź, jak dojechać: