Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy rozbudowę Muzeum w Żabikowie. W związku z tym korzystanie z zasobów Archiwum będzie w najbliższym czasie utrudnione. Muzeum oraz teren byłego obozu pozostają dostępne dla zwiedzających.
Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy rozbudowę Muzeum w Żabikowie. W związku z tym korzystanie z zasobów Archiwum będzie w najbliższym czasie utrudnione. Muzeum oraz teren byłego obozu pozostają dostępne dla zwiedzających.
Zakończono realizację zadania „Konserwacja i renowacja obiektów na terenie byłego obozu karno-śledczego w Żabikowie” realizowanych w ramach Programu Ministra „Miejsca Pamięci i trwałe upamiętniania w kraju”. W ramach działania:
1. poddano konserwacji dwa obiekty: Ścianę Śmierci wraz z pomnikiem i fragmentami ogrodzenia obozowego oraz Kamień pamiątkowy przy krzyżu, konserwację przeprowadzono zgodnie z programem prac konserwatorskich zatwierdzonym przez Powiatowego Konserwatora Zabytków;
2. wykonano zagospodarowanie terenu obozu poprzez naprawę drogi brukowej, wykonanie nowego dojścia do pozostałości baraku, ułożenie i naprawa krawężników ścieżek gruntowych, niwelacja terenu, odtworzenie zieleni oraz wykonano remont cokołu pod krzyżem wraz z dojściem z płytek chodnikowych;
3. wykonano projekt rekonstrukcji wieży strażniczej i wystąpiono do Starostwa Powiatowego o wydanie pozwolenia na jej obudowę;
4. wykonano 16 tablic informacyjno-historycznych o podstawie ze stali kortenowskiej. Tablice wykonała firma PWPHU Stein-Metal Gierałtowice.
{gallery}dotacje/20211206_Zakonczenie_prac/zakonczenie-prac-g{/gallery}
ul. Niezłomnych 2
62-030 Luboń
tel: +48 61 813-06-81
wtorek-piątek: 9.00 – 15.00
sobota-niedziela: 10.00 – 14.00
poniedziałek: nieczynne
WSTĘP DO MUZEUM BEZPŁATNY