Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy rozbudowę Muzeum w Żabikowie. W związku z tym korzystanie z zasobów Archiwum będzie w najbliższym czasie utrudnione. Muzeum oraz teren byłego obozu pozostają dostępne dla zwiedzających.
Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy rozbudowę Muzeum w Żabikowie. W związku z tym korzystanie z zasobów Archiwum będzie w najbliższym czasie utrudnione. Muzeum oraz teren byłego obozu pozostają dostępne dla zwiedzających.
Szanowni Państwo,
na przełomie listopada/grudnia 2020 r. Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie wraz z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu zrealizowało projekt „[Nie]pamięć miejsc pamięci”. W niniejszej zakładce udostępniamy Państwu zestaw materiałów filmowych i dydaktycznych, który powstał w trakcie realizacji przedsięwzięcia. Szczególnym jego walorem była możliwość poznania najbliższego środowiska kulturowego i specyfiki historycznej regionu, a także kształtowanie postaw patriotycznych związanych z tożsamością narodową i regionalną.
Udostępniony materiał umożliwi Państwu realizację zajęć edukacyjnych związanych z upowszechnianiem wiedzy na temat II wojny światowej, okupacji niemieckiej w Wielkopolsce, zwłaszcza historii miejsc związanych z funkcjonowaniem obozów pracy przymusowej dla Żydów w latach 1941‒1943. Atutem tego przedsięwzięcia była także możliwość poznania historii, zasobów i form upamiętniania w Muzeum Martyrologicznym w Żabikowie oraz Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.
Wyrażamy nadzieję, że udostępniony materiał dydaktyczny, będzie dla Państwa inspiracją do przeprowadzenia wielu interesujących zajęć szkolnych, a zaprezentowany materiał filmowy posłuży jako ciekawy i atrakcyjny środek dydaktyczny, który będziecie mogli zastosować w lekcjach on-line oraz w formie stacjonarnej.
Projekt realizowany jest w ramach zadania „Realizacja wystawy stałej w Muzeum Martyrologicznym w Żabikowie ‒ działania edukacyjne”, które dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art.80 ust.1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych. Ponadto zadanie dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
ul. Niezłomnych 2
62-030 Luboń
tel: +48 61 813-06-81
wtorek-piątek: 9.00 – 15.00
sobota-niedziela: 10.00 – 14.00
poniedziałek: nieczynne
WSTĘP DO MUZEUM BEZPŁATNY