Materiały metodyczne – scenariusze lekcji
w ramach projektu „[Nie]pamięć miejsc pamięci” opracowane zostały materiały metodyczne, które stanowią propozycję realizacji 3 zajęć związanych z upowszechnianiem wiedzy na temat II wojny światowej, okupacji niemieckiej w Wielkopolsce, historii miejsc związanych z funkcjonowaniem obozów pracy przymusowej dla Żydów w latach 1941‒1943, sytuacji ludności żydowskiej w Kraju Warty. W naszym zamyśle, scenariusze mają posłużyć jako pomoc w przeprowadzeniu lekcji historii, języka polskiego lub lekcji wychowawczej. Mogą też być inspiracją w przygotowaniu zajęć autorskich z omawianego zakresu tematycznego dotyczącego II wojny światowej i sytuacji ludności żydowskiej podczas okupacji niemieckiej. Specyfiką tych scenariuszy jest to, że poruszana w nich problematyka zaproponowana została w ujęciu lokalnym, regionalnym ‒ odnosząc się do okupacyjnej historii Wielkopolski. Do każdego scenariusza lekcji dołączony jest materiał źródłowy, fotografie, dokumenty i karty pracy, które nauczyciel może wykorzystać podczas przedsięwzięć edukacyjnych. Scenariusze lekcji można powiązać z zaprezentowanymi podczas projektu materiałami filmowymi oraz prelekcjami historycznymi.
«Zapomniany obóz». Historia obozu „Lager Elektro-Mühle”.
Niemieckie represje wobec ludności żydowskiej w Kraju Warty w pierwszych miesiącach II wojny światowej.
„Żyliśmy z jednej strony jak na wulkanie, z drugiej – jak w podróży”. Wokół prób odtworzenia przestrzeni domowej w rzeczywistości gettowej Kraju Warty.
Projekt realizowany jest w ramach zadania „Realizacja wystawy stałej w Muzeum Martyrologicznym w Żabikowie ‒ działania edukacyjne”, które dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art.80 ust.1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych. Ponadto zadanie dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.