Ułatwienia dostępu

DOTACJE:   PL flaga  
Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy rozbudowę Muzeum w Żabikowie. W związku z tym korzystanie z zasobów Archiwum będzie w najbliższym czasie utrudnione. Muzeum oraz teren byłego obozu pozostają dostępne dla zwiedzających.

Sytuacja ludności żydowskiej w Kraju Warty


Sytuacja ludnosci zydowskiej w Kraju Warty okładka

Publikacja ta stworzona została z myślą o nauczycielach przedmiotów humanistycznych, którzy podejmują tę problematykę na lekcjach historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie. Pakiet podzielony jest na dwie części: drukowaną i multimedialną. 

W części publikowanej odnajdziecie Państwo artykuły poświęcone takim zagadnieniom, jak: system represji wobec ludności żydowskiej w pierwszych latach okupacji niemieckiej; powstanie i funkcjonowanie „dzielnicy zamkniętej” w Łodzi oraz gett prowincjonalnych w Kraju Warty i rys historyczny pierwszego ośrodka masowej zagłady Kulmhof. Na szczególną uwagę zasługuje komentarz metodyczny, który odpowie nam na pytanie: Jak realizować zajęcia szkolne z wykorzystaniem materiału źródłowego zawartego w niniejszym pakiecie? 

Z kolei część multimedialna obejmuje trzynaście scenariuszy zajęć dydaktycznych: w tym pięciu skierowanych dla nauczycieli uczących na poziomie szkoły podstawowej oraz ośmiu adresowanych dla pedagogów szkół ponadpodstawowych. Część multimedialna zawarta jest na muzealnej stronie internetowej dostępnej pod adresem www.zabikowo.eu. Oprócz propozycji działań edukacyjnych, załączamy tam bogaty materiał źródłowy (fotografie, dokumenty, artefakty), który nauczyciel może zastosować w trakcie zajęć dydaktycznych.

Dokumenty

Fotografie

Artefakty

Teksty źródłowe

Scenariusze lekcji
szkoła podstawowa

Scenariusze lekcji
szkoła ponadpodstawowa

Publikację dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

 

Image
Image

Koordynacja projektu i redakcja techniczna: Renata Wełniak 

Wybór materiałów źródłowych: Małgorzata Grzanka, Paulina Matuszewska

Konsultacja merytoryczna: prof dr hab.  Danuta Konieczka-Śliwińska, dr Anna Ziółkowska

Redakcja językowa: Janina Chodera

Projekt okładki i skład graficzny: Pre-Press Studio Krzysztof Spychał

Zdjęcia ze zbiorów: Archiwum Państwowego w Łodzi, Archiwum Państwowego w Poznaniu, Archiwum Państwowego w Płocku, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Instytutu Pamięci Narodowej Warszawie, Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie, Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie 

Partnerzy: Wydział Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

WYDAWNICTWO BEZPŁATNE

Wydawca:
Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie
ul. Niezłomnych 2, 62-030 Luboń
tel. 61 813 06 81, fax. 61 810 34 11
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.zabikowo.eu

Druk: Drukarnia i Wydawnictwo CER Druk
ul. Gdyńska 19, 62-004 Czerwonak

© Copyright by Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie

ISBN: 978-83-944257-7-7

Żabikowo 2020

Materiały dydaktyczne dla nauczycieli stanowią załącznik do publikacji "Sytuacja ludności żydowskiej w Kraju Warty", t. III z serii "Z Archiwum Muzeów w Chełmnie nad Nerem i w Żabikowie".


Zaplanuj wizytę

Adres:

ul. Niezłomnych 2, 62-030 Luboń

tel: +48 61 813-06-81

Godziny otwarcia:

wtorek-piątek: 9.00 – 15.00

sobota-niedziela: 10.00 – 14.00

poniedziałek: nieczynne

WSTĘP DO MUZEUM BEZPŁATNY

Lokalizacja Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie, ul. Niezłomnych 2
Image
Image
logo_herb_poziom_iksww_white.png
Image
Facebook
Image
Image