Ułatwienia dostępu

DOTACJE:   PL flaga  
Wystawa on-line Likwidacja obozu karno śledczego w Żabikowie i ewakuacja więźniów do KL Sachsenhausen w styczniu 1945 r.

Wystawa on-line Likwidacja obozu karno śledczego w Żabikowie i ewakuacja więźniów do KL Sachsenhausen w styczniu 1945 r.


Zapraszamy Państwa do zapoznania się z wystawą on-line pt. Likwidacja obozu karno‑śledczego w Żabikowie i ewakuacja więźniów do KL Sachsenhausen w styczniu 1945 r. Tematyka wystawy koncentruje się na przedstawieniu tragicznych 2 dni z 19 na 20 stycznia 1945 r., kiedy to przed nadejściem Armii Czerwonej obóz częściowo podpalono, niszcząc całą jego dokumentację. Więźniów politycznych i niezdolnych do ewakuacji rozstrzelano. Zwłoki zamordowanych spalono w obrębie baraku zwolnień i przyjęć Abganszelle. Ewakuacja więźniów przebiegała w dwóch etapach. Pierwszą grupę więźniów deportowano koleją do KL Sachsenhausen. Pozostałych w obozie ewakuowano pieszo do tego samego obozu koncentracyjnego w trwającym 2 tygodnie marszu śmierci. Na podstawie wspomnień byłych więźniów wytyczona została trasa, którą ewakuowano ich w głąb Rzeszy.

Trasa tzw. marszu śmierci więźniów obozu w Żabikowie w styczniu/lutym 1945 r.

Zaplanuj wizytę

Adres:

ul. Niezłomnych 2, 62-030 Luboń

tel: +48 61 813-06-81

Godziny otwarcia:

wtorek-piątek: 9.00 – 15.00

sobota-niedziela: 10.00 – 14.00

poniedziałek: nieczynne

WSTĘP DO MUZEUM BEZPŁATNY

Lokalizacja Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie, ul. Niezłomnych 2
Image
Image
logo_herb_poziom_iksww_white.png
Image
Facebook
Image
Image