W latach 1941–1943, w okresie okupacji niemieckiej w Poznaniu i na jego obrzeżach utworzono blisko 30 obozów pracy przymusowej dla Żydów, w których skoszarowano ludność żydowską deportowaną z gett Kraju Warty.
W latach 1941–1943, w okresie okupacji niemieckiej w Poznaniu i na jego obrzeżach utworzono blisko 30 obozów pracy przymusowej dla Żydów, w których skoszarowano ludność żydowską deportowaną z gett Kraju Warty. Żydów kierowano do różnorodnych ciężkich robót budowlanych na terenie miasta związanych z jego przeobrażeniami urbanistycznymi, modernizacją terenów zieleni, rozbudowy kolei czy budową autostrady.
Dziś, w 2023 r. – 80 lat po likwidacji obozów pracy przymusowej dla ludności żydowskiej wiele z tych miejsc, gdzie funkcjonowały obozy pozostaje zapomnianych i nie funkcjonuje w przestrzeni miasta jako miejsce o tragicznej historii. By przybliżyć tę część okupacyjnej historii Poznania Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie wydało mapę miasta w jego współczesnych granicach i jego okolic, na której naniesiono 30 lokalizacji – każda z nich w miejscu, gdzie w czasie drugiej wojny światowej funkcjonował obóz pracy przymusowej dla Żydów. Na rewersie, znajdziecie Państwo krótkie informacje na temat każdego z tych obozów.
Mamy głęboką nadzieję, że mapa stanie się ciekawym narzędziem do poznawania lokalnej historii i wpłynie na wzrastającą już świadomość mieszkańców Poznania oraz coraz szersze zainteresowanie tym tematem.
Mapy są bezpłatne, dostępne w Muzeum Martyrologicznym w Żabikowie.