Prace konserwatorskie
W ramach prac na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu karno-śledczego w Żabikowie poddano konserwacji ceglane obrysy budynków obozowych, karceru wraz z posadzką i budynków gospodarczych, relikty baraku kobiecego i słupy dawnej bramy obozowej. Prace prowadzono pod nadzorem konserwatora zabytków.
Prace wykonano w ramach zadania pn. Konserwacja obiektów na terenie byłego obozu karno-śledczego w Żabikowie dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Kwatera III w lesie rzuchowskim
W oddziale Muzeum w Chełmnie nad Nerem wykonano wygrodzenie znajdującej się w lesie rzuchowskim masowej mogiły ofiar tzw. kwatery III w jej rzeczywistych wymiarach ustalonych podczas badań bezinwazyjnych przeprowadzonych w 2012 r. Prace prowadzone były pod nadzorem Komisji Rabinicznej do Spraw Cmentarzy i konserwatora zabytków.
Kwatera została odkryta latem 1945 r. podczas śledztwa prowadzonego przez sędziego śledczego Sądu Okręgowego w Łodzi Władysława Bednarza. Mogiła jest największym masowym grobem ofiar niemieckiego obozu zagłady w Chełmnie (niem. Kulmhof). W związku z tym, że podczas prospekcji prowadzonych podczas śledztwa natrafiono na rzeczy osobiste Żydów pochodzących z Włocławka, nadano mogile nazwę „włocławskiej”. Jednak Żydzi ci znaleźli się prawdopodobnie w grupie wysiedlonych uprzednio do getta w Łodzi i stamtąd wywiezieni do obozu.
Prace wykonano w ramach zadania pn. Renowacja cmentarza ofiar obozu zagłady Kulmhof w Lesie Rzuchowskim Etap V dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.