Zapraszamy do filmowego odwiedzenia muzeum w Chełmnie nad Nerem, które jako miejsce pamięci funkcjonuje na terenach byłego niemieckiego obozu zagłady Kulmhof. Ze względu na swą przeszłość jest traktowane jako przestrzeń upamiętniona – postrzegana jako symbol tragicznych wydarzeń z czasów II wojny światowej. Zachowane w substancji około muzealnej relikty i obiekty poobozowe do dnia dzisiejszego stanowią autentyczne świadectwo zbrodni. Odwiedzając miejsce pamięci w Chełmnie nad Nerem można niemal „dotknąć” przeszłości historycznej, zobaczyć miejsca masowych mordów, eksterminacji i przekonać się, do czego prowadzi polityka nietolerancji, pogardy, nienawiści.
W ramach zrealizowanego projektu „[Nie]pamięć miejsc pamięci” prezentujemy Państwu nagrane materiały filmowe:
Wirtualne odwiedziny w miejscu pamięci w Chełmnie nad Nerem i w lesie rzuchowskim – Bartłomiej Grzanka, kierownik Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem;
Prelekcja historyczna: „Artefakty Kulmhof – ślady życia i śmierci” – Magdalena Babik, asystent Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.
Projekt realizowany jest w ramach zadania „Realizacja wystawy stałej w Muzeum Martyrologicznym w Żabikowie ‒ działania edukacyjne”, które dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art.80 ust.1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych. Ponadto zadanie dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.