DOTACJE:   PL flaga  

Interaktywna mapa miejsc martyrologii Polaków w powiecie poznańskim w latach 1939-1945


12 września 1939 r. do Poznania wkroczyły główne siły wojsk niemieckich. Od tego dnia przez kolejne pięć i pół roku Polacy doświadczali okrucieństw i terroru niemieckiej nazistowskiej okupacji. Brutalność tych dni odczuł każdy polski dom i każda rodzina. Oprócz losów ludzkich wojna wpłynęła także na miejsca – zmieniała topografię miast, miasteczek i wsi, niszczyła budynki, czy nadawała im mroczny charakter poprzez umieszczanie w nich instytucji szerzących przemoc i eksterminację. Wojna znaczyła ofiarami place miast i leśne dukty Palędzia, Zakrzewa, Bogucina, Wypalanek pozostawiając masowe mogiły ofiar niemieckich prześladowań w gąszczu drzew. Dziś, 80 lat po wydarzeniach z czasów drugiej wojny światowej w miejscach tych, które mijamy codziennie w naszej najbliższej okolicy, stoją pomniki i tablice upamiętniające ofiary prześladowań.

Niniejsza mapa prezentuje wybór miejsc związanych z martyrologią polskich mieszkańców tzw. Kraju Warty we współczesnych granicach powiatu poznańskiego. W przewodniku znajdziemy dobrze znane Poznaniakom budynki, których charakter w czasie okupacji 1939–1945 był zgoła odmienny od obecnego, a także miejsca, które na zawsze zmieniły krajobraz stolicy Wielkopolski – Fort VII oraz obóz karno-śledczy w Żabikowie.

Niewielki przewodnik pozwoli Państwu zgłębić historię powiatu, zachowując jednocześnie pamięć o ofiarach totalitaryzmu nazistowskiego. Jest on także odpowiedzią na wzrost zainteresowania miejscami martyrologicznymi.

Prezentowana mapa nie obejmuje miejsc związanych z funkcjonowaniem w okresie okupacji niemieckiej w Poznaniu i jego najbliższej okolicy obozów pracy przymusowej dla Żydów. Temu tematowi poświęcona jest oddzielna mapa wydana przez Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie.

Spis miejsc

Miasto Poznań

  1. Dom Żołnierza
  2. Więzienie przy ul. Młyńskiej
  3. Polizepräsidium
  4. Fort VII
  5. Cytadela
  6. Pomnik upamiętniający akcję Bollwerk (dawny port rzeczny)
  7. Collegium Anatomicum
  8. Zbiorowa mogiła ofiar drugiej wojny światowej na cmentarzu górczyńskim
  9. Miejsca straceń przy jeziorze Rusałka
  10. Zbiorowa mogiła zamordowanych Polaków w lesie dębińskim
  11. Lager Glowna. Obóz przesiedleńczy dla ludności polskiej na Głównej w Poznaniu
  12. Obóz na ul. Albańskiej na poznańskim Górczynie

Okolice Poznania

  1. Więzienie Policji Bezpieczeństwa i Wychowawczy Obóz Pracy
  2. Luboń. Zbiorowe mogiły więźniów zamordowanych przez Niemców
  3. Leśnictwo Wypalanki
  4. Słupia. Cmentarz parafialny
  5. Mosina
  6. Cmentarz parafialny przy kościele pw. św. Mikołaja w Mosinie
  7. Sowinki i Nowinki. Mogiły zbiorowe w nadleśnictwie Bogulin
  8. Kórnik
  9. Kostrzyn
  10. Owińska. Szpital psychiatryczny

 

 

Image

Na mapie poniżej znajdziecie Państwo miejsca martyrologii. Na ekranie komputera poruszać się po niej możecie przesuwając suwaki po prawej i na dole lub przy pomocy głądzika na swoim laptopie. Na urządzeniach moblinych można przesuwać mapę przy pomocy gestów.


Image
Image
Image
logo_herb_poziom_iksww_white.png
Image
Facebook
Facebook
Image
Image