Ułatwienia dostępu

DOTACJE:   PL flaga  
Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy rozbudowę Muzeum w Żabikowie. W związku z tym korzystanie z zasobów Archiwum będzie w najbliższym czasie utrudnione. Muzeum oraz teren byłego obozu pozostają dostępne dla zwiedzających.
Interaktywna mapa miejsc martyrologii Polaków w powiecie poznańskim w latach 1939-1945

Interaktywna mapa miejsc martyrologii Polaków w powiecie poznańskim w latach 1939-1945


12 września 1939 r. do Poznania wkroczyły główne siły wojsk niemieckich. Od tego dnia przez kolejne pięć i pół roku Polacy doświadczali okrucieństw i terroru niemieckiej nazistowskiej okupacji. Brutalność tych dni odczuł każdy polski dom i każda rodzina. Oprócz losów ludzkich wojna wpłynęła także na miejsca – zmieniała topografię miast, miasteczek i wsi, niszczyła budynki, czy nadawała im mroczny charakter poprzez umieszczanie w nich instytucji szerzących przemoc i eksterminację. Wojna znaczyła ofiarami place miast i leśne dukty Palędzia, Zakrzewa, Bogucina, Wypalanek pozostawiając masowe mogiły ofiar niemieckich prześladowań w gąszczu drzew. Dziś, 80 lat po wydarzeniach z czasów drugiej wojny światowej w miejscach tych, które mijamy codziennie w naszej najbliższej okolicy, stoją pomniki i tablice upamiętniające ofiary prześladowań.

Niniejsza mapa prezentuje wybór miejsc związanych z martyrologią polskich mieszkańców tzw. Kraju Warty we współczesnych granicach powiatu poznańskiego. W przewodniku znajdziemy dobrze znane Poznaniakom budynki, których charakter w czasie okupacji 1939–1945 był zgoła odmienny od obecnego, a także miejsca, które na zawsze zmieniły krajobraz stolicy Wielkopolski – Fort VII oraz obóz karno-śledczy w Żabikowie.

Niewielki przewodnik pozwoli Państwu zgłębić historię powiatu, zachowując jednocześnie pamięć o ofiarach totalitaryzmu nazistowskiego. Jest on także odpowiedzią na wzrost zainteresowania miejscami martyrologicznymi.

Prezentowana mapa nie obejmuje miejsc związanych z funkcjonowaniem w okresie okupacji niemieckiej w Poznaniu i jego najbliższej okolicy obozów pracy przymusowej dla Żydów. Temu tematowi poświęcona jest oddzielna mapa wydana przez Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie.


Zaplanuj wizytę

Adres:

ul. Niezłomnych 2, 62-030 Luboń

tel: +48 61 813-06-81

Godziny otwarcia:

wtorek-piątek: 9.00 – 15.00

sobota-niedziela: 10.00 – 14.00

poniedziałek: nieczynne

WSTĘP DO MUZEUM BEZPŁATNY

Lokalizacja Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie, ul. Niezłomnych 2
Image
Image
logo_herb_poziom_iksww_white.png
Image
Facebook
Image
Image