Wiadomości od rodzin
WYSTAWA ONLINE
Kontakt ze światem
Korespondencja z obozu karno-śledczego w Żabikowie
Wiadomości od rodzin
Karty pocztowe mogły być wysyłane tylko na jeden adres korespondencyjny wskazany przez więźnia. Z całą pewnością otrzymanie karty było zawsze dla rodziny więźnia dużym przeżyciem. Nowo przybyli więźniowie do obozu w Żabikowie na wysłanie wiadomości do rodziny musieli czekać kilka dni. Prawa do pisania korespondencji nie mieli osadzeni w obozie obywatele byłego Związku Radzieckiego. Rodzina mogła przesłać wiadomości więźniowi w formie listu z kopertą lub na karcie pocztowej, będącej w normalnym obiegu pocztowym, na adres jaki widniał w korespondencji z obozu. Korespondencja od krewnych również podlegała skrupulatnej kontroli cenzorskiej. Jakakolwiek informacja od bliskich była dla więźnia ogromną radością i podnosiła go na duchu podtrzymując w nim wiarę w odzyskanie wolności.
Moja droga Zbisiu!
Dziękujemy za otrzymaną od Ciebie miłą kartkę z dnia 9.4.44 r. Bardzo nas ona ucieszyła. Pragnę Cię poinformować, że od 1.4.44 r. znów na stałe przebywam w Poznaniu i mieszkam w naszym starym mieszkaniu. Pracuję w biurze fabryki zbrojeniowej, która znajduje się w okolicy, gdzie mieszka kochana przez Franza Irene. Nie martwię się o Franza, ponieważ od czasu do czasu bywa on u swojej Irene i czuje się dobrze. We wtorek 25.4.44 r. nadaliśmy dla Ciebie paczkę z następującą zawartością: 1 sukienka z wistry, czarne letnie drewniaki, 1 para pończoch, mydło, proszek i wszystko inne, o co prosiłaś. Bardzo się cieszymy z Twojego stanu zdrowia.
Przez ten czas nic się u nas nie zmieniło.
Na koniec życzymy ci wszystkiego dobrego, kochana Siostro, i przesyłamy ci wiele serdecznych pozdrowień i pocałunków.
Twoja kochająca Cię siostra Kazia i brat Franz.
Szczególne pozdrowienia od Irene, jej rodziców, Heli, wszystkich przyjaciół z Twojego biura, krewnych i znajomych. Gorące pozdrowienia dla Marysi.
Krajna Kazimiera
Poznań-Dębiec
Ludolfstrasse 30
List przesłany Zbisławie Krajnie, osadzonej w obozie w Żabikowie, przez siostrę Kazimierę, ok. kwiecień 1944 r. Ze zbiorów Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie